+420 774 997 898
Menu

Studio Mateřství: Co zařídit před porodem?

Nakupování výbavičky, koupě kočárku a příprava dětského pokojíčku není to jediné, co v těhotenství musíte zařídit. Je tu i ta méně příjemná část a tou je administrativa. V tomto článku vám přinášíme informace, kam a kdy zajít a co zařídit ještě před tím, než porodíte. Tento článek vznikl ve spolupráci s porodními asistentkami ze Studia Mateřství.Přiznání otcovství


V případě, že jste svobodná či rozvedená a přejete si, aby se dítě jmenovalo po vašem partnerovi, budete před porodem potřebovat od matriky přiznání o otcovství. Na matriku můžete jít kdykoliv v průběhu těhotenství, potřebovat budete těhotenskou průkazku, doklady totožnosti a rodné listy obou rodičů. Pokud přiznání otcovství k porodu nepřinesete, získá miminko příjmení automaticky po vás (úpravy lze provést dodatečně po porodu).


Prohlášení o jménu dítěte


Toto prohlášení musí vyplnit oba rodiče a ukázat ho před porodem. S tímto prohlášením jdete následně na matriku pro vystavení rodného listu.


Registrace v porodnici


Registrace neboli check-in. Daná porodnice si vás zaeviduje, zhodnotí veškerá rizika gravidity a udělá ultrazvuk miminka. Nezapomínejte, že v některých větších městech je potřeba se do porodnice zaregistrovat již kolem 14. týdne těhotenství. U ostatních porodnic se doba pro registraci liší a může být třeba až kolem 35. - 37. týdne těhotenství.


Mateřský a rodičovský příspěvek


Na rodičovský příspěvek mají nárok všichni, zatímco na mateřskou pouze ti, kteří splní zákonné podmínky (musí být v době nástupu nemocensky pojištěn, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění; a zároveň musí být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech). Podrobné podmínky pro udělení mateřského příspěvku najdete zde.  Mateřská se čerpá po dobu 28 týdnů v případě jednoho dítěte, 37 týdnů v případě vícerčat. Nástup na mateřskou dovolenou je 8 až 6 týdnů před očekávaným termínem porodu. Svému zaměstnavateli předáte žádost, kterou vám vystaví gynekolog.


Výběr pediatra


V porodnici budou chtít novorozenecké sestřičky a lékaři vědět jméno pediatra, který si péči o miminko převezme. Ve většině případů stačí lékaři pouze zavolat a domluvit se s ním. Po propuštění z porodnice byste měla navštívit pediatra do 48 hodin spolu s propouštěcí zprávou z porodnice. Neodkládejte výběr pediatra na poslední chvíli.


Věříme, že potřebné administrativní záležitosti vám půjdou hladce a vám tak zbyde dost času na to užívat si příjemnější stránky těhotenství.


Související články

Studio Mateřství: Příprava na porod

Studio Mateřství: Příprava na porod

Porod je tou nejnapínavější a mnohdy i nejděsivější částí vašeho těhotenství, a je proto přirozené, že se na něj chcete co nejlépe připravit. Podívejte se na tipy, které jsme pro vás zpracovali ve spolupráci s porodními asistentkami ze Studia Mateřství. Psychická přípravaVíte, že až 90 % průběhu porodu je především o vašem nastavení mysli? Pokud se budete bát a od začátku o sobě budete pochybovat,...

Studio Mateřství: Příspěvky pojišťoven

Studio Mateřství: Příspěvky pojišťoven

Milé nastávající maminky, připravili jsme pro vás praktický přehled příspěvků jednotlivých zdravotních pojišťoven, které můžete čerpat v rámci svého těhotenství a v období po porodu. Níže najdete rozpis vybraných pojišťoven a jejich příspěvků. K proplacení budete potřebovat těhotenskou průkazku, občanský průkaz, vyplněný formulář dané pojišťovny a samozřejmě doklad o zaplacení služby nebo produktu.Všeobecná...

Proč je důležité pořídit děťátku kvalitní matraci?

Proč je důležité pořídit děťátku kvalitní matraci?

Klidný a kvalitní spánek je základem zdravého vývoje dětského organismu. Ačkoli se s rostoucím věkem doba spánku snižuje, je potřeba myslet na to, že děti ve věku do 10 let stráví v posteli průměrně 10 hodin denně, a u dětí do 1 roku tvoří čas strávený v postýlce téměř 80 % celého dne. Proto je potřeba vybírat pečlivě nejen kvalitní dětskou postýlku, ale zejména kvalitní dětskou matraci.    Při...

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

Editace, odhlášení

Doprava využíváme osvědčených dopravců

GLS SKČeská pošta | balík do rukyČeská pošta | balík na poštuČeská pošta | balíkovnaOsobní odběr

Platby nabízíme tyto platební metody

Rychlým online bank. převodem GoPayPlatební kartou online GoPayKlasickým bankovním převodemPlatba při převzetí