+420 774 997 898
Menu

Jak vybrat správnou hračku?

Hračky budou vaše děťátko doprovázet dnes a denně po několik let. Děti si rády hrají už od toho nejútlejšího věku, s přibývajícími měsíci a roky se pouze mění typ hraček, které je nejvíc zajímají. Hračky neposkytují dětem jen zábavu, ale také napomáhají v rozvoji všech potřebných dovedností – třeba motoriky, fantazie, kreativity, sociálních dovedností, ale také fyzických schopností. Kromě toho rozvíjí hračky pouto mezi vámi a vaším dítětem, při hře totiž objevujete sami sebe i svého potomka.
 
Odborníci se shodují, že správně vybraná hračka je pro vývoj a rozvoj dítěte velmi důležitá. Jenže jak vybrat v té ohromné záplavě možností tu správnou? V následujícím článku vám poradíme, na co si při výběru dát pozor a dáme vám několik tipů na nejoblíbenější hračky z našeho sortimentu. Pokud chcete přejít rovnou k výběru, v těchto článcích najdete konkrétní tipy na ty nejkrásnější hračky pro holčičky a stejně tak krásné hračky pro chlapečky.
 

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost

 
V dnešní době je nabídka hraček přímo neskutečná. Při procházení mezi regály plných hraček všemožných druhů, barev a tvarů až přechází zrak. Vybírat bychom však měli jen bezpečné a kvalitní produkty. Bezpečnost hraje při výběru hračky vždy hlavní roli. Jenže jak bezpečnou a kvalitní hračku poznat? Pro laika je to velmi náročné.
 
Abychom vám výběr hračky usnadnili na maximum, vybíráme pro vás pouze takové produkty, které splňují, a často i mnohonásobně převyšují povinné bezpečnostní normy a zaručují použití nezávadných materiálů a barev. Můžete se spolehnout, že hračky z našeho sortimentu vaše děťátko nejen potěší, ale hlavně mu zaručí bezpečnou zábavu.
 

Hračka musí odpovídat věku dítěte

 
Hračka by vždy měla odpovídat věku vašeho dítěte. Zejména důležitá je hranice 3 let. Hračky s označením nevhodnosti pro děti do 3 let, by v žádném případě neměly přijít do rukou mladším dětem. Obsahují totiž malé součástky, se kterými si batolata stejně nedokážou plně hrát, ale především je můžou vdechnout nebo spolknout. Vždy je důležité řídit se informací na obalu.
 

Rozvoj dítěte

 
Vždy je potřeba vybrat hračku, která odpovídá nejen věku, ale také psychickým a fyzickým schopnostem dítěte. Hračka by pro dítě neměla být příliš náročná, ale zároveň je potřeba myslet na vývoj dítěte trošku dopředu a využít hračky jako prostředek zábavného učení. Příliš jednoduchá hračka dítě zkrátka vůbec nezaujme, a naopak -  složitá hračka ho může svou náročností odradit.
 
Správně vybraná hračka by měla být motivující. Měla by v dítěti vyvolávat zvědavost a představivost a měla by podporovat jeho psychické i fyzické schopnosti. Pomocí vhodných hraček tak můžete snadno a hravou formou podnítit správný fyzický, smyslový a citový vývoj svého dítěte. Níže najdete tipy na ty nejvhodnější hračky pro různě staré děti.

1 až 6 měsíců


V tomto období se miminko teprve učí vidět a rozeznávat předměty, jejich tvary a barvy. Stejně tak se postupně vyvíjí sluch, který souvisí s prvními náznaky řeči. Miminko také začíná uchopovat a později hýbat s předměty. V tomto věku je důležité, aby miminko mělo co pozorovat, co poslouchat a co uchopovat. Mezi první hračky pro miminka patří nejčastěji chrastítka, která vydávají pro miminko líbivé zvuky a motivují ho tak k hýbaní ručičkama. Oblíbené jsou také hrající hračky a kolotoče, které může děťátko pozorovat a poslouchat jejich melodie.
 
Ondálkův tip: Pokud máte rádi netradiční a moderní kousky, podívejte se na dánské hračky Done by Deer. Jestli naopak preferujete klasiku, zamilujete si určitě plyšové kamarády Happy Horse. Skvělé jsou také hračky v kontrastní černobílé kombinaci - třeba značka Wee Gallery jich nabízí spoustu.


6 až 12 měsíců

 
Takto staré děti už rozpoznávají tvary, napodobují zvuky, sedí, lezou nebo začínají chodit. Dítěti můžete pořídit první dřevěné kostky, měkké míčky, vkládačky nebo pohyblivé hračky. Dochází také k vývoji jemné motoriky, dítě stiskává tlačítka, zahazuje předměty. Jamile pochopí příčinu a následek, bude milovat hračky, které po vynaložené aktivitě něco udělají – začnou hrát, otočí se, otevřou. Celou nabídku hraček pro dítě od 6 měsíců najdete tady. Podstatným rysem tohoto věku je také období okusování téměř všeho. To je spojeno s růstem zoubků a možnou bolestí dásní. Kousátko vaše děťátko nejen zabaví, ale také mu v tomto období uleví d bolesti.
 
Ondálkův tip: Děťátko v tomto věku zabaví třeba senzorické hračky Ludi a při koupání jednoznačně hračky do vody Yookidoo.

1 až 3 roky

V tomto období dochází k velmi rychlému rozvoji fyzických i psychických schopností dítěte. Vaše dítko samo vstává, chodí, začíná mluvit a později sestavuje kratší i delší věty. Děti v tomto věku se často upínají k plyšovým kamarádům, které nedají z ruky ani při procházce v kočárku nebo při usínání. Důležité jsou také hračky pro rozvoj jemné i hrubé motoriky. Vaše dítě si oblíbí různé míče, puzzle, kostky, vkládací hračky, knížky a později i odrážedlo.


Po velkém boomu plastových produktů se po právu vrací obliba kvalitních dřevěných hraček. Dřevěné hračky z našeho sortimentu jsou kvalitní, vkusné, odolné a trvanlivé. Podívejte se třeba na nizozemskou značku Little Dutch nebo na německé hračky Kindsgut.

 


Ondálkův tip: Pokud svému děťátku chcete pořídit hračku, která bude rozvíjet pohybové schopnosti, stabilitu a fantazii, a zároveň ho bude bavit po mnoho let, vsaďte na houpací prkna a houpačky. Vaše dítě se na nich může houpat, klouzat, sedět na něm, udělat z něj dráhu pro autíčka, schovku a mnoho dalšího. Nechte se sami překvapit, co váš rošťák vymyslí!

3 až 6 let


V tomto věku je typický intenzivní rozvoj myšlení a fantazie. Děti mají v oblibě hračky, pomocí kterých mohou napodobovat dospělé. Nadchne je dřevěná kuchyňka, nářadí, nádobíčko nebo panenky. Velmi oblíbené jsou také různé stavebnice nebo společenské hry. Dítě v tomto věku také začíná naplno sportovat, můžete mu pořídit dětské kolo nebo koloběžku.

Milí rodiče, věříme, že vám naše tipy pomohly s výběrem té nejvhodnější hračky pro vaše děťátko. Nezapomínejte ale na to, že i sebedokonalejší hračka nenahradí dětem společně strávený čas s rodiči.


Související články

Velký průvodce těmi nejlepšími hračkami

Velký průvodce těmi nejlepšími hračkami

Hledáte tu nejlepší hračku pro miminko, batole nebo větší dítko? Nebo sháníte dárek k narozeninám či Vánocům, který potěší nejen samotné dítě, ale také jeho rodiče? Pak jste tu správně! V tomto velkém průvodci najdete tipy na krásné, zábavné a kvalitní hračky pro děti všech věkových kategorií. Tipy, které najdete níže, jsme pro vás vybírali na základě zkušeností nás i našich dětí a jako...

Ty nejkrásnější hračky pro holčičky

Ty nejkrásnější hračky pro holčičky

Pojďte objevit ty nejkrásnější hračky z našeho obchodu pro malé i větší holčičky. Jestli vás blíž zajímá téma hraček a chcete nabýt nových informací, přečtěte si náš článek Jak vybrat správnou hračku.Hračky pro miminkaBěhem prvních šesti měsíců života je důležité pořizovat dětem hračky, které podpoří rozvoj jejich zraku, sluchu a také uchopovacích dovedností. Skvělá jsou chrastítka nebo měkké hračky,...

Ty nejkrásnější hračky pro chlapečky

Ty nejkrásnější hračky pro chlapečky

Pojďte s námi objevit ty nejkrásnější hračky z našeho obchodu pro malé i větších chlapečky. Jestli vás blíž zajímá téma hraček a chcete nabýt nových informací, přečtěte si náš článek Jak vybrat správnou hračku.Hračky pro miminkaV období od narození do přibližně 6 měsíců je důležité pořizovat dětem hračky, které budou rozvíjet jejich zrak, sluch a také uchopovací dovednosti. Ideální jsou chrastítka...

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

Editace, odhlášení

Doprava využíváme osvědčených dopravců

GLS SKČeská pošta | balík do rukyČeská pošta | balík na poštuČeská pošta | balíkovnaOsobní odběr

Platby nabízíme tyto platební metody

Rychlým online bank. převodem GoPayPlatební kartou online GoPayKlasickým bankovním převodemPlatba při převzetí