+420 774 997 898
Menu

Co je to i-Size? A proč jsou tyto autosedačky tak bezpečné?

Datum:27.3.2019

Při výběru autosedačky pro své děťátko jste určitě narazili na označení i-Size. Co toto označení vlastně znamená? A v čem jsou autosedačky i-Size bezpečnější?Co to i-Size vlastně je?
 
i-Size je evropské nařízení týkající se bezpečnosti autosedaček pro miminka a větší děti (přibližně do 4 let). Jedná se o nejnovější nařízení Evropské unie, které bylo vytvořeno na základě rozsáhlého výzkumu zaměřeného na bezpečnost dětí v autech. Z tohoto výzkumu vyplynulo, že nejbezpečnějším způsobem cestování je usazení malých dětí v autosedačce proti směru jízdy. Takováto poloha je pro děti až pětinásobně bezpečnější než pozice v klasických autosedačkách.


Autosedačky splňující normu i-Size jsou rozdělené do kategorií podle výšky - autosedačky do 76 cm, i-Size 61-105 cm a autosedačky i-Size 100-150 cm. Své dítě tak můžete vozit maximálně bezpečně od narození až do věku přibližně 12 let.

 
Proč jsou autosedačky ze skupiny i-Size bezpečnější?
 
1. Povinnost cestování proti směru jízdy u dětí do 15 měsíců
 
Autosedačky upevněné proti směru jízdy nabízejí dětem nejvyšší možnou ochranu, protože působí jako štít a rozptýlí většinu čelního nárazu. S tím souvisí i maximální ochrana krku a hlavy, která je v tomto případě až pětkrát vyšší. Proto je všeobecně doporučováno, aby děti používaly autosedačky uchycené proti směru jízdy tak dlouho, jak je to možné. V pozici proti směru jízdy však musí setrvat minimálně do 15 měsíců, ideálně ale až do 4 let.
 
2. Standardy ochrany proti bočnímu nárazu
 
Autosedačky s označením i-Size poskytují také lepší boční ochranu, neboť poprvé v historii předpisů upravujících cestování dětí v autosedačkách, byly stanoveny minimální požadavky na ochranu proti bočnímu nárazu.
 
3. Při výběru autosedačky hraje hlavní roli výška dítěte
 
A to z jednoduchého důvodu – hmotnost dítěte může být totiž často zavádějící. Dítě je usazeno v autosedačce bezpečně, pokud jeho hlavička nepřesahuje přes okraj sedačky, nikoliv pokud je v rozmezí určité váhové kategorie. Díky tomu, že vybíráte autosedačku podle výšky, ji může vaše rostoucí dítě využívat delší dobu.
 
4. Použití spolu se systémem ISOFIX
 
i-Size autosedačky je nutné používat vždy se systémem ISOFIX. Jedná se o systém kotvicích bodů, který usnadňuje správnou montáž autosedačky a zejména poskytuje vyšší bezpečnost, protože autosedačka je pevně propojena s konstrukcí auta.
 
5. Snazší montáž
 
Kromě maximální možné bezpečnosti poskytují autosedačky i-Size i snazší montáž. Při poutání dítěte se totiž nevyužívají bezpečností pásy vozidla, ale autosedačku stačí pouze nasadit na kotvicí body ISOFIX v autě. Nemusíte tak mít obavy, že jste své dítě připoutali špatně.


 
Co dělat, když vaše autosedačka nesplňuje standard i-Size?
 

Pokud máte autosedačku, která nesplňuje normu i-Size, nemusíte ji měnit. Nařízení i-Size nenahrazuje předchozí nařízení. Jedná se spíš o další alternativu pro zákazníky, u které si však můžete být jisti, že vašemu dítěti poskytne maximální bezpečí.


Související články

Nejbezpečnější autosedačky podle testů ADAC

Nejbezpečnější autosedačky podle testů ADAC

Autosedačka je jedním z produktů dětské výbavy, jehož výběr byste v žádném případě neměli podcenit. Nejen, že je používání autosedačky ze zákona povinné, ale zejména může v případě autonehody zachránit zdraví a život těch nejzranitelnějších, našich dětí.   Náš článek vám poskytne praktický přehled v současnosti nejbezpečnějších autosedaček na trhu. Zdrojem dat jsou testy autosedaček nezávislou německou...

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

Editace, odhlášení

Doprava využíváme osvědčených dopravců

Osobní odběr

Platby nabízíme tyto platební metody

Rychlým online bank. převodem GoPayPlatební kartou online GoPayKlasickým bankovním převodemPlatba při převzetí