+420 774 997 898
Menu

Co je to i-Size? A proč jsou tyto autosedačky tak bezpečné?

Datum: 27.3. 2019

Při výběru autosedačky pro své děťátko jste určitě narazili na označení i-Size. Co toto označení vlastně znamená? A v čem jsou autosedačky i-Size bezpečnější?Co to i-Size vlastně je?
 
i-Size je evropské nařízení týkající se bezpečnosti autosedaček pro miminka a větší děti (přibližně do 4 let). Jedná se o nejnovější nařízení Evropské unie, které bylo vytvořeno na základě rozsáhlého výzkumu zaměřeného na bezpečnost dětí v autech. Z tohoto výzkumu vyplynulo, že nejbezpečnějším způsobem cestování je usazení malých dětí v autosedačce proti směru jízdy. Takováto poloha je pro děti až pětinásobně bezpečnější než pozice v klasických autosedačkách.


Autosedačky splňující normu i-Size jsou rozdělené do kategorií podle výšky - autosedačky do 76 cm, i-Size 61-105 cm a autosedačky i-Size 100-150 cm. Své dítě tak můžete vozit maximálně bezpečně od narození až do věku přibližně 12 let.

 
Proč jsou autosedačky ze skupiny i-Size bezpečnější?
 
1. Povinnost cestování proti směru jízdy u dětí do 15 měsíců
 
Autosedačky upevněné proti směru jízdy nabízejí dětem nejvyšší možnou ochranu, protože působí jako štít a rozptýlí většinu čelního nárazu. S tím souvisí i maximální ochrana krku a hlavy, která je v tomto případě až pětkrát vyšší. Proto je všeobecně doporučováno, aby děti používaly autosedačky uchycené proti směru jízdy tak dlouho, jak je to možné. V pozici proti směru jízdy však musí setrvat minimálně do 15 měsíců, ideálně ale až do 4 let.
 
2. Standardy ochrany proti bočnímu nárazu
 
Autosedačky s označením i-Size poskytují také lepší boční ochranu, neboť poprvé v historii předpisů upravujících cestování dětí v autosedačkách, byly stanoveny minimální požadavky na ochranu proti bočnímu nárazu.
 
3. Při výběru autosedačky hraje hlavní roli výška dítěte
 
A to z jednoduchého důvodu – hmotnost dítěte může být totiž často zavádějící. Dítě je usazeno v autosedačce bezpečně, pokud jeho hlavička nepřesahuje přes okraj sedačky, nikoliv pokud je v rozmezí určité váhové kategorie. Díky tomu, že vybíráte autosedačku podle výšky, ji může vaše rostoucí dítě využívat delší dobu.
 
4. Použití spolu se systémem ISOFIX
 
i-Size autosedačky je nutné používat vždy se systémem ISOFIX. Jedná se o systém kotvicích bodů, který usnadňuje správnou montáž autosedačky a zejména poskytuje vyšší bezpečnost, protože autosedačka je pevně propojena s konstrukcí auta.
 
5. Snazší montáž
 
Kromě maximální možné bezpečnosti poskytují autosedačky i-Size i snazší montáž. Při poutání dítěte se totiž nevyužívají bezpečností pásy vozidla, ale autosedačku stačí pouze nasadit na kotvicí body ISOFIX v autě. Nemusíte tak mít obavy, že jste své dítě připoutali špatně.


 
Co dělat, když vaše autosedačka nesplňuje standard i-Size?
 

Pokud máte autosedačku, která nesplňuje normu i-Size, nemusíte ji měnit. Nařízení i-Size nenahrazuje předchozí nařízení. Jedná se spíš o další alternativu pro zákazníky, u které si však můžete být jisti, že vašemu dítěti poskytne maximální bezpečí.


Pokud jste pražští, tak vám také můžeme doporučit speciální studio autosedaček, které se nachází v největší prodejně s dětským sortimentem v Praze. Podrobnosti naleznete na www.detskydum.cz.


Související články

Nejbezpečnější autosedačky podle testů ADAC

Nejbezpečnější autosedačky podle testů ADAC

Autosedačka je jedním z produktů dětské výbavy, jehož výběr byste v žádném případě neměli podcenit. Nejen, že je používání autosedačky ze zákona povinné, ale zejména může v případě autonehody zachránit zdraví a život těch nejzranitelnějších, našich dětí.   Náš článek vám poskytne praktický přehled v současnosti nejbezpečnějších autosedaček na trhu. Zdrojem dat jsou testy autosedaček nezávislou německou...

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

Editace, odhlášení

Doprava využíváme osvědčených dopravců

GLS SKČeská pošta | balík do rukyČeská pošta | balík na poštuČeská pošta | balíkovnaOsobní odběr

Platby nabízíme tyto platební metody

Rychlým online bank. převodem GoPayPlatební kartou online GoPayKlasickým bankovním převodemPlatba při převzetí