+420 774 997 898
Menu

Co si zabalit do porodnice?

Milé maminky, termín vašeho porodu se pomalu, ale jistě blíží a vy pořád nevíte, co si sbalit do porodnice? Není se čemu divit, nyní už nemyslíte pouze za sebe, ale i za miminko. Ale nezoufejte. S naším seznamem to hravě zvládnete. Připravte si ideálně dvě tašky (jednu pro vás a druhou pro miminko) a jdeme na to!


Do kdy si tašku zabalit?

Tašku do porodnice je vhodné mít přichystanou mezi 35. - 37. týdnem těhotenství. Pokud váš zdravotní stav signalizuje, že vám hrozí předčasný porod, pak byste tašku měla mít připravenou raději dříve.


Co zabalit pro sebe?

doklady - občanský průkaz, kartičku pojištěnce, těhotenský průkaz, oddací list (stačí kopie) anebo prohlášení o určení otcovství, prohlášení o volbě jména dítěte. Zjistěte si předem, na jakých dokladech trvá vaše                                   porodnice.

•  2 - 3 noční košile - ideálně se zapínáním k hrudníku pro pohodlné kojení. Je možné, že jednu košili zašpiníte, propotíte či zakrvácíte, proto je lepší mít jich více. V některých porodnicích trvají na nošení jejich košilí, tak                                     se předem informujte, jak to mají v té vaší.

gumové pantofle - vzhledem k velmi častému sprchování je opravdu oceníte.

• 8 poporodních kalhotek - tyto kalhotky jsou elastické, síťované a pomáhají udržet poporodní vložky na svém místě. Vyrábí se i k opakovanému použití, takže v případě nutnosti si je můžete přeprat.

2 balíky poporodních vložek - zpočátku pravděpodobně kvůli intenzitě krvácení budete vložek potřebovat i více najednou, a tak jejich spotřeba může být opravdu velká

• 3 ručníky/osušky - ideálně v tmavší barvě kvůli krvácení

denní hygiena - sprchový gel, šampon na vlasy, zubní kartáček s pastou, hřeben, krém na obličej a tělo, papírové kapesníky, toaletní papír, žiletka, tyčinky do uší

župan - na procházky chodbou či k automatu

2 kojicí podprsenky

• balíček prsních vložek do podprsenky

léky - pokud pravidelně užíváte nějaké léky, přibalte si i je

mastičku na popraskané bradavky - může se stát, že než si vy i vaše miminko na kojení zvyknete, budete muset řešit různé situace. Popraskané bradavky jsou jednou z nich. Buďte vybavená.

čaj pro kojící ženy - směsice bylinek a koření jako jsou fenykl, anýz a kmín podporují laktaci a příznivě ovlivňují zažívací trakt novorozence


Co zabalit pro miminko?

4 látkové pleny - jako podložku při přebalování, utěrku po kojení při odříhnutí atp.

4 body - podle toho, jestli čekáte miminko letní nebo zimní, volte body buď s krátkým nebo s dlouhým rukávem

3 dupačky

1 bavlněnou čepičku

• 2 páry bavlněných ponožek

• 1 - 2 rukavičky proti poškrábání - novorozenci se rodí s poměrně ostrými nehty, a tak se nezřídka stává, že se poškrábou. Zabraňte jim v tom a vybavte se bavlněnými rukavičkami proti poškrábání.

2 ručníky/osušky - extra na obličej, extra na tělíčko

2 žíňky - extra na obličej, extra na tělíčko

dětský olejíček - po koupání je nutné miminko promazat olejíčkem, aby nemělo vysušenou pokožku

cca 40 jednorázových plen - pokud nemáte v plánu používat látkové pleny, budete potřebovat pleny jednorázové. Jejich spotřeba je zpočátku poměrně vysoká, počítejte zhruba 10 - 12 plen za den.

vlhčené ubrousky

krém proti opruzeninám


Co si ještě přibalit?

Určitě nenechte doma telefon s nabíječkou, kdybyste se potřebovali někomu dovolat a domluvit se například na přivezení dalších věcí či na odvozu z porodnice. Ve chvílích volna určitě přijde vhod nějaké čtení, takže si můžete přibalit knihu, a je čistě na vás, zda půjde o červenou knihovnu nebo knihu o mateřství. Je možné, že budete mít díky kojení větší hlad, nebo vám v nemocnici nebude muset chutnat. Přibalte si s sebou i vaše oblíbené jídlo. Na co jistě nezapomeňte, je nafukovací kruh. Divíte se, proč zrovna ten? Věřte, že pro mnoho maminek je zrovna nafukovací kruh ta nejdůležitější věc ze seznamu, i když to uznaly až zpětně. Poporodní stehy na hrázi jsou velmi citlivé a zabraňují sedět tak, jak jste byly doposud zvyklé. V těchto případech je nafukovací kruh opravdu velký pomocník.


Co si má vzít tatínek?

Tatínek, ten to má podstatně jednodušší. Pokud plánujete, že s vámi bude u porodu, je možné, že bude muset uhradit drobný poplatek za půjčení věcí. Než ale k porodu samotnému vůbec dojde, může jít o dlouhé hodiny, během kterých člověku vyhládne, v tu chvíli přijde vhod jídlo. Dodržovat by měl i pitný režim, na porodním sále se někdy zapotí nejen rodička. Sbalit by si měl i přezůvky, telefon a pokud chcete lepší fotky či video, tak i fotoaparát/kameru.


Co nechat doma?

Větší finanční obnos a další cennosti, jako jsou například šperky, si v porodnici příliš neužijete. Nechte je doma stejně jako různé parfémy a deodoranty. Miminko by mohly dráždit a stejně by si mělo nejdříve zvyknout na vaši přirozenou vůni.


A co na cestu z porodnice?

Kromě věcí, které již máte v porodnici a bude potřeba si je odvézt domů, musíte ještě zařídit tatínka s autem a autosedačkou. Podle ročního období do autosedačky dáte buď fusak anebo deku. Pokud nemáte vhodné oblečení pro miminko na ven (pokud je zima), nechte si dovézt ještě to, co vám chybí, například zimní čepičku, kabátek či kombinézu. Pamatujte, že miminko oblékáme o jednu vrstvu víc než sebe.


A to jsou zhruba ty nejzákladnější věci, které využijete. Samozřejmě je třeba pohlédnout na své vlastní potřeby, které má každý jiný, a článek jim přizpůsobit. Je pravděpodobné, že toho budete potřebovat více nebo naopak méně. Tento seznam by vám měl sloužit pouze jako takový orientační odrazový můstek.


Takže, milé maminky, teď už máte nejspíš sbaleno a nám nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně štěstí k porodu a zdravé miminko!


Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

Editace, odhlášení

Doprava využíváme osvědčených dopravců

DPD SKČeská pošta | balík do rukyČeská pošta | balík na poštuOsobní odběr

Platby nabízíme tyto platební metody

Rychlým online bank. převodem GoPayPlatební kartou online GoPayKlasickým bankovním převodemPlatba při převzetí