+420 774 997 898

Košík 0,00 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Věnujte maximální pozornost výběru dětské autosedačky

Datum:2.8.2016

Dětská autosedačka je jediným účinným způsobem, jak spolehlivě ochránit své děti před následky autonehody, které bývají mnohdy velice strašlivé. V brzdícím automobilu či při jeho nárazu je každá osoba vržena obrovskou setrvačnou silou vpřed, například při rychlosti 50 km/h odpovídají její účinky na lidské tělo pádu z výšky 30 m. V praxi to znamená, že nemít pro své dítě vhodnou autosedačku, tak ho vystavujete v jedoucím autě stejnému nebezpečí, jako kdybyste jej nechali bez dozoru u otevřeného okna ve 3. poschodí panelového domu.

Někdo si ovšem myslí, že batolata lze při jízdách na kratší vzdálenosti zabezpečit i bez autosedačky " držením dítěte v náruči. Omyl, dojde-li k nárazu, stejně se Vám nepodaří dítě ochránit, naopak mu můžete způsobit četná poranění váhou vlastního těla.
 
Pokud tedy skutečně přemýšlíte o koupi dětské autosedačky a nevíte si rady s jejím správným výběrem, pak čtěte dále tento článek. Pokusíme se Vám zde více přiblížit funkce autosedaček, poukážeme na jejich vzájemné rozdíly a nezapomeneme vysvětlit ani „záhadné" zkratky jako ISOFix, S.S.S.

Tak tedy autosedačka, ale jaká?

V současné době jsou regály s dětskými autosedačkami doslova zahlceny různými druhy dodávaných výrobků, které se od sebe odlišují kvalitou, materiálem, barvou, způsobem provedení, dodávaným příslušenstvím a v neposlední řadě svou cenou. Některé z nich jsou levnější, jiné zase dražší, ovšem u těch levnějších nemusí být vždy splněny vysoké nároky na bezpečnost, při vybírání autosedačky mějte proto vždy na paměti, že ne vždy se vyplatí na jejím výběru co nejvíce ušetřit.

Správná dětská autosedačka by měla odpovídat věku (hmotnosti) dítěte, protože, jak jistě víte, během prvních let dochází k výrazným změnám na dětské kostře. Nejprve se Vaše malá ratolest učí sedět, později začíná chodit, tomu by měla být přizpůsobená i autosedačka.

Můžeme je tedy rozdělit do několika základních skupin

Dbejte na způsob uchycení dětské autosedačky v automobilu !

Dalším velice důležitým kritériem při výběru autosedačky je způsob, jakým je přichycena k automobilu. Na něm totiž závisí stabilita dětské autosedačky v průběhu nárazu.

Levnější, ovšem z hlediska bezpečnosti méně spolehlivější variantou, je upevnění dětské autosedačky pomocí tzv. tříbodového pásu. Autosedačka je k vozidlu upevněna pomocí klasického bezpečnostního pásu. Výhodou tohoto způsobu uchycení zůstává, že autosedačka může být v případě potřeby velice snadno a rychle přemístěna do dalšího vozidla. V minulosti se však ukázalo, že často docházelo ke špatnému upevnění autosedačky, a tak byl vyvinut systém ISOFix.

Při nákupu autosedačky se dnes tedy můžete setkat i se zkratkou ISOFix, což je označení nejnovějšího, nejbezpečnějšího a celosvětově rozšířeného standardu pro uchycení autosedačky k automobilu. Pokud má tedy autosedačka podporu systému ISOFix, znamená to, že na její spodní straně se nacházejí speciální čelisti, které se při instalaci sedačky zasouvají mezi zadní opěradlo a spodní plochu sedačky. Při nárazu automobilu je účinek setrvačné síly výrazně snížen. Další nespornou výhodou systému ISOFix je skutečnost, že správné „zacvaknutí" čelistí Vám potvrdí barvené kontrolky.

Autosedačky se systémem ISOFix vyžadují, aby se ve vozidlech nacházely kotevní úchyty. Prakticky všechny novější automobily jsou jimi vybaveny. Pokud se chcete přesvědčit, zdali i Vaše auto podporuje systém ISOFix, aktuální seznam najdete na stránkách výrobce autosedaček Maxi-Cosi: http://www.maxi-cosi.com/maxicosi/carselector.aspx?language=es-en Většinu autosedaček s ISOFixem lze upevnit i „po staru" " pomocí tříbodového pásu, cestujete-li někdy automobilem, ve kterém nejsou zabudovány kotevní úchyty, je možné sedačku bezproblémově demontovat a použít k přichycení klasický bezpečnostní pás.

Některé autosedačky bývají vybaveny kromě ISOFixu i jakýmsi podpůrným systémem tzv. nohou. Jde o tyč vedoucí od sedačky k podlaze automobilu, která se při prudkém zabrzdění či nárazu zapře do podvozku automobilu, a sedačka tak získá vysokou stabilitu.

Nezapomeňte na spotřebitelské testy

Stejně jako jiné zboží, tak i dětské autosedačky jsou podrobovány testům spotřebitelů. Na stránkách našeho internetového obchodu Babyshop Ondálek naleznete výsledky testů německého autoklubu ADAC, které jsou považovány za jedny z nejspolehlivějších v Evropské unii. Pro více informací klikněte zde.

Na co dávat při nákupu ještě pozor

Zkušební značka " Na každé nové autosedačce musí být k dispozici zkušební značka, na které nalezne zákazník možnosti o jejím použití. Štítek obsahuje název produktu a jeho výrobce, nechybí tam ani váhová (věková) kategorie, pro kterou je zboží určeno. Prakticky na každém výrobku prodávaném v ČR je slovo „Universal", které znamená, že autosedačku lze nainstalovat do každého automobilu. Dalším zajímavým údajem je kód země, kde bylo zboží testováno, je ve tvaru „E číslo" (úplný seznam E-kódů viz. níže).

Úplný seznam E-kódů, jež určují, že autosedačka byla v dané zemi řádně otestována:

E1 Německo E2 Francie
E3 Itálie E4 Nizozemí
E5 Švédsko E6 Belgie
E7 Maďarsko E8 Česká republika
E9 Španělsko E10 Jugoslávie
E11 Spojené království E12 Rakousko
E13 Lucembursko E14 Švýcarsko
E15  E16 Norsko
E17 Finsko E18 Dánsko
E19 Rumunsko E20 Polsko
E21 Portugalsko E22 Rusko
E23 Řecko E24 Irsko
E25 Chorvatsko E26 Slovinsko
E27 Slovensko E28 Bělorusko
E29 Estonsko E30
E31 Bosna a Hercegovina E32 Lotyšsko
E33 E34 Bulharsko
E35  E36 Litva
E37 Turecko E38 EU
E39 Ázerbájdžán E40 Makedonie
E41 E42 the European Community
E 43 Japonsko E44
E45 Austrálie E46 Ukrajina
E47 Jihoafrická republika E48 Nový Zéland
E49 Kypr E50 Malta
E51 Korea E52 Malajsie
E53 Thajsko


Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

Editace, odhlášení

Doprava využíváme osvědčených dopravců

GEISČeská pošta | balík do rukyČeská pošta | balík na poštuOsobní odběr

Platby nabízíme tyto platební metody

Platba kartou onlineBankovním převodemDobírka