+420 774 997 898

Košík 0,00 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Plaveme s miminkem

Datum:2.8.2016

V mnohých bazénech se můžete setkat s tzv. plaváním pro kojence, batolata. Tento druh „sportování" se stává stále více populární. Abychom to hned v úvodu našeho článku uvedli na správnou míru, nejedná se o klasické plavání. Nečekejte, že se malé batole naučí prsa, kraula. Možná přijde někomu předchozí upozornění hloupé, ale divili byste se, s jakými letáky se na sklech bazénů můžete setkat! Výjimkou nejsou ani reklamy typu: Naučte děti plavat co nejdříve!

 

Co od plavání pro kojence můžu čekat?

 

Začneme nejprve s tím, co od této aktivity rozhodně čekat nemáte, ba dokonce nesmíte. Novorozence, batole byste v žádném případě neměli nutit, aby začalo plavat samostatně. Tento kurz berte jako tzv. seznámení s vodou. Možná si teď pokládáte otázku: „Není to zbytečné?" Odpověď zní: „Ne, není!" Hlavním úkolem této aktivity je vytvořit u děťátka dobrý návyk na pobyt ve vodě. V žádné koupelně nevznikne stejné prostředí jako v bazénku pro batolata, kojence. Čím dříve si dítě na koupání zvykne, tím lépe to bude pro něj.

 

Ondálek doporučuje vybavení do bazénu

 

Orientace ve vodě, skákání do vody

 

Děti by si z těchto kurzů měly odnést hlavně způsob, jakým se na vodě udržet. Jedním ze cviků, které Vám budou určitě popisovat, bude splývání. To je jedna z velice lehkých metod, jak se udržet na hladině vody. Neříká se nadarmo, že většina utonutí, ke kterým dojde u dětí i u mnohých dospělých v České republice, bývá způsobeno panikařením. Lidské tělo se za určitých podmínek umí udržet na hladině vody. V neposlední řadě malé děti poznají orientaci ve vodě, to znamená, že se naučí v tomto prostředí nějakým způsobem pohybovat, bezpečně se potápět.

 

Jak poznám ten pravý bazén pro kojence?

 

Bohužel se k provozování bazénu pro kojence stále nepotřebuje žádné speciální osvědčení. Prakticky si jej může otevřít kdokoliv. Naštěstí si lze zavolat na nejbližší hygienickou stanici, jež by Vám měla potvrdit, zdali je bazén pro kojence vhodný. Voda v takovém bazénu by měla mít teplotu od 28°C do 30°C. Před tím, než začne samotný kurz, nechte si pro jistotu ukázat osvědčení lektorky. Na něm by rozhodně neměla chybět informace, že dotyčná osoba absolvovala školení pro instruktorky kojeneckého a batolícího plavání.

 

Proč s děťátkem nechodit do bazénu pro dospělé?

 

V žádném případě nezkoušejte plavat s takto malým dítětem v plaveckém bazénu pro dospělé! Teplota vody je v něm podstatně nižší, takže děťátko snadněji prochladne. Dále se v bazénu pro plavce nachází pro děti velké množství chlóru, což by se očím, pokožce miminka vůbec nelíbilo! A v neposlední řadě si nezapomeňte uvědomit skutečnost, že děťátko často se často při cachtání v bazénu počůrá. To se v „plavečáku" prostě nesmí stát. Naopak v bazénu pro kojence se s tímto počítá.

 

Co budu ke kurzu potřebovat

 

Maminky jsou se svými dětmi neustále ve vodě, takže si s sebou nezapomeňte vzít plavky. Výbavičku byste měli připravit i miminku. Před plaváním a po plavání se doporučuje miminko osprchovat. Nezapomeňte tedy do tašky přibalit nějaký ten sprchový gel, vlasový šampón. Vhod Vám a dítěti jistě přijde i nějaká ta osuška, do které děťátko utřete. Aby děťátko po skončení plavání neprochladlo, zabalte jej do něčeho. Může tím být fusak, rychlozavinovačka, závinka či klasická zavinovačka.

 

První hodina plavání je tady!

 

Až se zapíšete na kurz plavání, bude před Vámi první hodina. Její náplní by nemělo být samotné plavání. V mnoha kurzech nechodí během první hodiny ani maminky se svými dětmi do vody. Miminka by se během této lekce měla seznámit s prostředím bazénu, s jeho akustikou. Zkrátka si udělat jakýsi obrázek o tom, kamže to vlastně s mamčou budou chodit.

Naopak je dost pravděpodobné, že si bude chtít lektorka popovídat s Vámi - rodiči. A to dokonce i o Vás. Otázky instruktorky mohou směřovat, jak na senzomotorický vývoj děťátka, tak na Váš vztah k vodě. Mějte na paměti, že pokud se vody bojíte, pravděpodobně tuto náladu přenesete i na Vaše dítě! Snažte se mu při kurzu navodit možná co nejlepší atmosféru.

 

Děti ve vodě

 

Prvotní reakce dětí ve vodě bývají velice rozmanité. Pro některé z nich se stává plavání ve vodě příjemným. Jiným "plavcům" chvíli trvá, než si zvyknou. Zkrátka jsou v prvním momentě pěkně vykulení. Najde se bohužel i skupina dětí, kterým se bazén prostě nelíbí. Maminkám takových dětí nezbude nic jiného než počkat.

V žádném případě děti do ničeho nenuťte, můžete mu zošklivit vztah k vodě na celý život! Instruktoři kurzů pro miminka jsou na tyto děti i trošku připravení. V prvé řadě doporučí maminkám, aby na kurzy dále chodily, ale dívaly se na ostatní miminka „ze břehu". I koukání na ostatní se pro děťátko stane přínosné. Možná, že za nějakou dobu na svém miminku zpozorujete, že se mu zachce jít si zaplavat s ostatními. K dobrému návyku na vodu leckdy pomůže i obyčejná hračka do vody, kterou má děťátko neustále u sebe i v bazénu.

Plavání pro děti se v poslední době stává velice oblíbeným. Tato činnost skvěle podporuje jeho senzomotorický, emoční vývoj. Také se při plavání miminka v bazénu výrazně prohlubuje vztah mezi děťátkem a jeho maminkou, či tatínkem. Tyto klady se dostaví pouze v případě, že si děťátko pobyt v bazénu užívá, má z toho radost.

 

Mnoho dětských úsměvů v bazénu přeje Ondálek!


Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

Editace, odhlášení

Doprava využíváme osvědčených dopravců

GEISPPL přepravní službaČeská pošta | balík do rukyČeská pošta | balík na poštuOsobní odběr

Platby nabízíme tyto platební metody

Platba kartou onlineBankovním převodemDobírka