+420 774 997 898

Košík 0,00 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Pár tipů pro výběr dětského kočárku

Datum:2.8.2016

V mnohých rodinách je dětský kočárek jednou z prvních věcí, o kterou se rodiče ještě nenarozeného dítěte začnou zajímat. Není se čemu divit, vždyť právě kočárek se pro Vaši malou ratolest stane v prvních letech dopravním prostředkem, z kterého bude objevovat okolní svět. Když se Vám tedy povede mezi širokou nabídkou dodávaného zboží vybrat „ten pravý", můžete si spolu s Vaším potomkem výrazně zpříjemnit odpolední vycházky. Plánujete-li v nejbližší době koupi dětského kočárku a nevíte, jak vybrat ten správný, připravili jsme pro Vás článek, kde naleznete informace o jejich rozdělení, vlastnostech a funkcích.

Ještě před tím než začnete vybírat mezi konkrétními produkty je nutné si utvořit jistou představu o vlastnostech, jaké by Váš kočárek měl mít (např.: druh koleček, hmotnost).

Co si před koupí kočárku rozmyslet?

Důležité je, abyste měli již nyní představu, kde se budete s kočárkem po většinu času pohybovat. Pokud budete jezdit s Vaším dítětem na procházky převážně po městě, oceníte spíše kočárek, se kterým se snadno dostanete do prostředků městské dopravy či jej rychle složíte při převozu autem. Naopak pro venkovské maminky a tatínky bude lepší kočárek, jenž si dokáže lépe poradit při přejíždění kořenů stromů či při brodění bahnivým terénem.

Kolečka

Z hlediska materiálu můžeme kočárková kolečka rozdělit na dvě základní části. První skupina je zhotovena z umělé hmoty, kočárky s plastovými koly jsou postačující na běžné procházky po asfaltovém chodníku, dlažbě, dětském hřišti. Na lepší manipulaci ve městě jsou vhodná menší plastová kolečka.

Druhou skupinu tvoří velká nafukovací kolečka, která mnohem lépe zvládají jízdu v náročném terénu. Obecně lze říci, že kočárky s většími gumovými nafukovacími kolečky jsou univerzálnější, protože dokáží snižovat drncání, a jízda je tak mnohem klidnější. Větší velikost kol oceníte pravděpodobně i v zimě, kdy Vám umožní lépe projet vrstvou neodhrabaného sněhu. Někteří z Vás si teď možná říkají, že gumová kolečka lze píchnout. Ano, je to možné, ovšem ve srovnání s jízdním kolem či automobilem je šance velice malá, jelikož při rychlosti, jakou vedete kočárek, snáze zaregistrujete ostrý předmět na cestě. Navíc i ke kočárkům existují cestovní pumičky, jimiž můžete kola „dofouknout" přímo v terénu.

Výrobci se snaží všelijak „experimentovat" s velikostmi koleček, a tak není pravidlem, že plastová kolečka musí být u všech výrobků menší ve srovnání s kočárky, které mají gumová kolečka.

Pro životnost kočárkových koleček je také důležité, zdali mají ložiska. Tyto výrobky bývají zpravidla dražší, ovšem kuličková ložiska výrazně snižují opotřebovanost koleček a tím zvyšují životnost celého kočárku.

A kolik koleček si budete přát?

Kdyby se Vás někdo před 20 lety zeptal na tuto otázku, asi byste si pomysleli, co je to za hloupý vtip. Dnes je možné koupit si kromě klasického kočárku se 4 koly i tzv. trojkolku. Jedná se o kočárek, který má pouze jedno přední kolo.

Tyto výrobky byly původně určeny pro rodiče, kteří rádi jezdí na kolečkových bruslích. Pozdějším užíváním se ukázaly i další výhody oproti klasickým 4 kolečkovým kočárkům jako je například snadnější manipulace v omezeném prostoru. U některých trojkolek můžete vidět zdvojené přední kolo, což je snaha výrobců přizpůsobit tento druh kočárku pro používání ve městě. Zdvojení předního kola umožní, že všechna kola mohou mít menší průměr, a s kočárkem lze tak lépe manipulovat v městské zástavbě.

Nevýhodou trojkolek bývá jejich menší stabilita a úložní prostor ve srovnání s klasickou čtyřkolečkovou variantou kočárku stejné kvality.

Zatáčíme s kočárkem

Další možností, jak se výrobci snaží ulehčit manipulaci s kočárkem, je přizpůsobit jej zatáčkám. Snadněji otáčet kočárek můžete pomocí otočných koleček nebo otočné části podvozku. Otočná kolečka jsou velice rozšířená, můžete je najít u čtyřkolek (2 přední kolečka) i u trojkolek (1 přední kolečko). Specialitou některých firem je natáčecí podvozek kočárků (pouze čtyřkolky), například nizozemská společnosti MUSTY vyrábí podvozek URBAN RIDER s natáčecí zadní nápravou. Návrháři německé firmy I'COO zvolili za otočnou část podvozku jeho přední část (např.: I´COO Targo Country).

Hmotnost kočárku

Vedle dobrých koleček byste měli vybrat i správnou hmotnost. Obecně lze říci, že pokud žijete ve městě, kde budete často nuceni zvedat kočárek do dopravních prostředků MHD, schodů nebo máte-li před domem 200 m převýšení, měli byste si koupit spíše lehčí kočárek. Kolik kilogramů kočárek váží, obvykle závisí na tom, z jakého materiálu je zhotovena jeho konstrukce. Odlehčené dětské kočárky bývají obvykle z hliníkových slitin, jejich nevýhodou bývá vyšší cena.

Rukojeť kočárku

Zajímavým doplňkem je také polohovací rukojeť, jež umožňuje nastavit výšku madla. Pohybovat s rukojetí lze pomocí kloubu nebo ji můžete jednoduše vysunout. U některých výrobků se možná také setkáte s překlápěcí rukojetí, což bývá výhodné především v létě, kdy občas slunce svítí přímo do očí Vaší malé ratolesti. Navíc sedící dítě v kočárku se rádo dívá kolem sebe a vozící rodič pro něj přestává být tak zajímavý.

Některé novější kočárky nemusí mít překlápěcí rukojeť, přesto jde dítě otočit po a proti směru jízdy. Tyto výrobky umožňují otočit samotnou sedačku (korbu) a výsledek je stejný jako při překlápění rukojeti.

Když máte utvořenou hrubou představu o tom, co by Váš kočárek měl a neměl mít, můžeme přejít k jeho výběru. V současné době máte možnost volby mezi několika skupinami dětských kočárků:

Klasický styl hluboký kočárek

Tento způsob vození dětí v kočárku napadne asi každého z nás, když se Vás někdo zeptá, co si představujete pod slovem kočárek. Dítě je do doby než začne samostatně sedět (cca 6 měsíců věku) v jednoúčelovém hlubokém kočárku. Výhodou hlubokých kočárků je houpání, kterým můžete miminko často uklidnit. Záleží-li Vám na možnosti houpání Vaší ratolesti, tak kvalitní hluboký kočárek bude vždy pohupovat lépe než jakýkoli jiný kočárek. Nevýhodou jednoúčelových hlubokých kočárků je skutečnost, že dítě z něj za několik měsíců vyroste.

Kombinované kočárky

Druhou a velice rozsáhlou skupinou jsou kombinované kočárky, které se dále dělí na 2 základní podskupiny:

Kombinované kočárky s hlubokou korbou

Základem těchto moderních, populárních a nejrozšířenějších kočárků je dobrý podvozek, který vyhovuje Vašim potřebám. K podvozku jsou obvykle v ceně dodávány tzv. adaptéry, jež k němu umožňují připnout hlubokou korbu, sportovní sedačku či autosedačku. Některé korby se navíc dají v autě použít místo autosedaček, ovšem ve srovnání s klasickou autosedačkou jsou z hlediska bezpečnosti zcela nedostatečné.

K většině podvozků je nabízena sportovní sedačka, jindy ji musíte koupit samostatně. Zpravidla bývá tato část kvalitně vyrobena, a vydrží Vám tak do doby než se Vaše dítě obejde bez kočárku. Výrobci sportovních sedaček nabízí i širokou škálu příslušenství, například v letních slunných měsících pravděpodobně budete potřebovat slunečník. Naopak v zimě může Vašeho cestovatele zahřát fusak nebo nánožník.

Hluboké lůžko (korba) nebývá obvykle zahrnuto do ceny podvozku. Nezbude Vám tedy nic jiného než ho dokoupit. Cena korby je podstatně nižší než kdybyste kupovali stejně kvalitní jednoúčelový hluboký kočár. Vhodně vybraný podvozek může navíc dítěti navodit srovnatelný pocit z houpání jako u klasického jednoúčelového kočárku. Dodávané příslušenství k přídavným hlubokým lůžkům je takřka stejné jako u jednoúčelového hlubokého kočárku např.: síťka proti hmyzu, pláštěnka, deka, nánožník. Velice populárním doplňkem bývá také přebalovací taška, která se dá navíc barevně sladit s kočárkem.

Podvozek a autosedačka skupiny 0, 0+

Mezi rodiči, jež vlastní automobil, se kombinace podvozku a autosedačky stala velice oblíbenou (tzv. cestovní systém). Dokáže totiž velice usnadnit přepravu Vašeho malého pasažéra, pokud dítě usne v autě, můžete jej jednoduše s autosedačkou přemístit na podvozek bez nutnosti vzbuzení. Tato poloha je pro dětskou kostru náročnější než obyčejný leh, nedoporučujeme tak pobyt dítěte v autosedačce po delší dobu.

Kombinované kočárky s vložnou taškou

Princip této skupiny spočívá ve speciální konstrukci, kterou lze přizpůsobit potřebné funkci. Nemusíte tak dokupovat žádné další komponenty. Kombinované kočárky bývají kvůli své složitější a mohutnější konstrukci těžší.

Přeprava dítěte v přenosné tašce je vhodná již od narození. Zpočátku Vaše dítě v tašce leží. Jakmile se mu zachce pozorovat okolí ze sedu, můžete konstrukci těchto kočárků jednoduše přenastavit. Mnozí rodiče si u takovýchto druhů kočárků vychvalují, že mohou dítě bez problémů přenést kamkoliv v této tašce. Jiným se jeví jako nevhodná, protože ani taška s kvalitním pevným dnem a bohatým polstrováním nemůže miminku přinést takové pohodlí jako hluboké lůžko či jednoúčelový hluboký kočárek.

Až se miminko nevejde do vložné tašky, můžete z kočárku vytvořit sportovní sedačku. Vložnou tašku přitom nemusíte vyhazovat, neboť někteří výrobci ji umožňují předělat na fusak. Ovšem komfort takto vytvořené sportovní sedačky stále pokulhává za klasickými sportovními kočárky či sportovními sedačkami s víceúčelovým podvozkem (viz. výše). Jejich další nevýhodou je vyšší hmotnost.

Sportovní kočárek versus golfové hole (golfky)

Když se Vaše dítě již nevejde do hlubokého kočárku, začnete přemýšlet co dál… V tomto okamžiku budete mít na výběr mezi klasickým sportovním kočárkem a golfovými holemi. Co si tedy vybrat?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoznačná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Sportovní kočárek poskytuje Vašemu dítěti větší pohodlí (např.: více prostoru, lépe polohovatelná záda). V zimním období budete za svůj sporťák obzvlášť rádi, protože tyto kočárky jsou vybaveny kvalitnějšími (většími) kolečky, se kterými je jízda po zasněženém chodníku snadnější.

Golfky jsou ve srovnání se sportovními kočárky mnohem lehčí. Tyto kočárky jsou zcela postačující na letní přejíždění ve městě a při nákupech. Pokud budete chtít jet s Vaším dítětem na dovolenou, zaberou golfky v kufru Vašeho automobilu menší prostor.

Z výše uvedených vlastností sportovních kočárků a golfových holí je zřejmé, že je nelze jednoduše srovnávat. Většina rodičů si pořídí golfové hole i sportovní kočárky, přičemž každý z nich používá pro jinou roční dobu nebo místo.

Co je dneska „in"?

Mnoho rodičů dává přednost systému 3 v 1, což je asi ta nejlepší varianta z hlediska pořizovací ceny kočárku a pohodlí Vašeho dítěte. Nemusíte kupovat 2 různé kočáry, navíc někteří výrobci umožňují namontovat na podvozek autosedačku.

Věci, které nejsou nutné, ale mohou zpříjemnit jízdu s kočárkem

 

V současné době je velký boj o zákazníky i mezi výrobci dětských kočárků, u mnoha produktů se tak můžete setkat s mnohými zajímavými doplňky, jež Vám usnadní procházky s Vaší malou ratolestí.

Úložný prostor pod kočárkem Mnohé maminky při procházkách městem nakupují. Když jejich mají kočárky velké a dobře přístupné úložné prostory, nemusí se kromě kočárku vláčet domů s plnými nákupními taškami.

Ruční brzda Na rukojeti kočárku je nainstalovaná ruční brzda jakou znáte z jízdního kola. Ta může být přínosem rodiče, kteří ji používají při přibrzďování během jízdy na kolečkových bruslích nebo když si potřebují přibrzdit při jízdě z kopce.

Polohování zádíček u hluboké korby " Když bude miminko nachlazené, můžete ho mírně naklonit, a bude se mu snadněji dýchat.

Pětibodové pásy u sportovní sedačky Pětibodové pásy mohou být pro rodiče výhodou, obzvlášť když je Váš potomek čilejší.

Procházky plné pohody a skvělých zážitků Vám přeje Baby Shop Ondálek !


Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

Editace, odhlášení

Doprava využíváme osvědčených dopravců

GEISČeská pošta | balík do rukyČeská pošta | balík na poštuOsobní odběr

Platby nabízíme tyto platební metody

Platba kartou onlineBankovním převodemDobírka